Nie dawno pisałem, że lubię oglądać filmy o nauczycielach. Myślę, że jest to po trosze związane ze ścieżką zawodową, jaką sobie zaplanowałem. Oczywiście moje gusta filmowe nie ograniczają się do jednego motywu czy gatunku. Mam nadzieję, że zdążyliście to zauważyć. Jednakże pierwsze zdanie dzisiejszego wpisu pojawiło się bez kozery. Postanowiłem przygotować ranking najgorszych nauczycieli, jakich udało mi się zauważyć w różnego rodzaju filmach i serialach. Niewątpliwie zadanie, jakie sobie postawiłem nie należy do najłatwiejszych. Przygotowując ranking sporządziłem listę 57 przedstawicieli tegoż zawodu - tych pozytywnych i tych trochę mniej - z pominięciem drobnych epizodów, jakie również się zdarzały. Zanim przejdę do wyłaniania kolejnych bohaterów filmowych chciałbym zauważyć, że niniejszy ranking uwzględnia tylko moją opinię i prosiłbym o jej uszanowanie. Zatem do działa!
MIEJSCE 5: Łucja z filmu "Lejdis"
Łucja jest jedną z tytułowych Lejdis, przyjaciółek które ostatni dzień roku świętują w sierpniu. W zasadzie, każda z nich (w tym także nasza bohaterka) posiada ciekawe życie pełne wzlotów i upadków. Jedna marzy o większych piersiach, które uzyska chociażby za pomocą skalpela. Druga na siłę próbuję zajść w ciąże, choć jej mąż wyznał, że woli mężczyzn. Trzecia lubi seks, ale ma problemy rodzinne. A Łucja... Jej życie nie rozpieszcza. Nie ma udanego życia osobistego - narzeczony ją wykorzystuje i zdradza z koleżanką z pracy.
A skoro już o pracy mowa - to kobieta pracuje jako nauczycielka w katolickiej szkole, co oczywiście nie przeszkadza jej prowadzić lekcji na temat rozmnażania u różnych gatunków zwierząt. Przecież uczy biologii, albo przyrody (nie pamiętam). Kobieta problemy życia osobistego płynnie przenosi na plan życia zawodowego. Świadczyć może o tym fakt, że jest zdolna na lekcji włączyć erotyczną taśmę z "poczynaniami" jej narzeczonego i pani Arlety, również nauczycielki w tej szkole.
Zapomniałbym o jeszcze jednym niewielkim szczególiku - pani profesor sypia z uczniem. Co prawda nie jest to jej aktualny uczeń, ten zdążył już wydorośleć i skończyć szkołę, a z niewinnego podkochiwania się w nauczycielce zdążyło się ukształtować się dorosłe uczucie, czego uhonorowaniem jest spółkowanie na terenie szkoły.
W rolę Łucji wcieliła się Edyta Olszówka (serial "Samo życie").
MIEJSCE 4: Gilderoy Lockhart z filmu "Harry Potter i Komnata Tajemnic"
Harry Potter to postać doskonale znana osobom w zasadzie w każdym wieku. Jeśli ktoś nie czytał książek to obejrzał którąś część filmu, a jeżeli i to nie, to chociaż widział zapowiedź w telewizji. Powszechnym zatem jest, że akcja w zdecydowanej większości toczy się na terenie szkoły czarodziejstwa. A gdzie szkoła tam i nauczyciele, których - licząc wszystkie serie - trochę się uzbierało. Jak to bywa w rzeczywistości tak i tu jedni są lepsi w swoim fachu, drudzy gorsi. A ciągnąc temat tych gorszych belfrów to na myśl przyszedł mi Gilderoy Lockhart - nauczyciel Obrony przed czarną magią z drugiej części przygód młodego czarodzieja.
Lockhart był pisarzem, który w licznie wydanych przez niego książkach opisywał unicestwienie przez niego stworów, które wywodziły się z czarnej magii. Nie był jednak dobrym czarodziejem, a jeszcze bardziej nie był dobrym nauczycielem, bo przecież ciężko jest nauczać czegoś, czego samemu się nie umie. Zapytacie się, jak to możliwe, że osoba, która wysłała na tamten świat tuziny potworów nie potrafi czarować. Bowiem mężczyzna miał opanowane zaklęcie zapomnienia, które rzucał na czarodziei, gdy ci dokonali czegoś wielkiego, a ich zasługi przypisywał sobie.
Jak wyglądały u niego lekcje Obrony przed czarną magią? Początkowo ambitny, jednak po wpadce na pierwszej lekcji, kiedy to nie potrafił opanować wypuszczonych przez niego chochlików, ograniczał się do czytania uczniom fragmentów swoich książek, które bardziej od magii dotyczyły jego osoby. Stąd też na lekcjach nie było dane uczniom nauczyć się czegokolwiek.
Gilderoy'a Lockharta zagrał Kenneth Branagh ("
Mój tydzień z Marilyn").
MIEJSCE 3: Harvey Lipschultz z serialu "Boston Public"
"
Boston Public" to amerykański serial przedstawiający rzeczywistość szkolną w publicznej placówce Stanów Zjednoczonych. Ukazana tam została natura nauczycieli, uczniów oraz problemy życia szkolnego. A wszędzie tam, gdzie dużo nauczycieli - tam istnieje duża szansa, że znajdzie się pedagog, który otrzyma miano najgorszego. Patrząc na kadrę tej szkoły wybór naprawdę był ciężki, a padł na Harvey'a Lipschultza.
Nauczyciel historii (bo tego przedmiotu uczy) to rasista i ksenofob, czego w swojej pracy nie ukrywa. Często w swoich wypowiedziach podkreśla fakt o swoim, bądź rozmówcy, kolorze skóry, wyznaniu czy ewentualnej karłowatości. Lipschultz jest starym człowiekiem, uczy tak samo od czterdziestu lat. Jego metody dydaktyczne są przestarzałe, a ogólny ogląd na historię zdominowany przez jego przekonania. O tym fakcie wiedzą współpracownicy oraz uczniowie. Dyrekcja ma tego świadomość, skąd często pojawiały się różne spory. Mężczyzna, ze względu na swój wiek ma sklerozę, nie trafia do sali, w której ma zajęcia lub czasem sam nie wie o czym mówi. Na lekcjach rozprasza go biust nastolatek, które nie noszą staników - sam sugerował im, że noszenie biustonoszy robią dla dobra ojczyzny. Co więcej, nauczyciel dał sobie ukraść spodnie paradując po szkole w samej bieliźnie. Wpadek jednak zaliczył znacznie więcej.
W roli Harvey'a Lipschultza wystąpił Fyvush Finkel.
O fabule filmu nie będę się za dużo rozpisywał, bowiem post na ten temat możecie znaleźć na blogu jako jeden ze styczniowych wpisów. W zasadzie o nauczycielce także już trochę napisałem, jednak jej postać nieco przybliżę, by uargumentować swoją decyzje o umieszczeniu kobiety na drugiej pozycji w niniejszym rankingu.
Pani Tingle, podobnie jak bohater z miejsca trzeciego, uczy historii. Jej uczniowie drżą przed każdą jej lekcją, gdyż jest ona nieustępliwa, wredna i podła. W zasadzie nie cieszy się sympatią - nie lubią jej uczniowie, nie znoszą inni nauczyciele (poza trenerem z którym utrzymuje bliższe relacje), dyrekcja i pracownicy administracyjni mają jej dość. Jednak fakt ten nie przeszkadza samej zainteresowanej. Pani T., pomimo wyższego wykształcenia, nie udało się wyrwać z rodzinnej miejscowości. W zamian uczy w miejscowym liceum, jednak zdecydowanie to zajęcie nie napełnia jej radością. Jest za to zgorzkniała, zamknięta na wszelkiego rodzaju dialog.
W zasadzie nie zdecydowałbym się na tak wysokie miejsce, gdyby nie fakt, że Tingle lubi niszczyć życie osób, którym może w życiu się ułożyć lepiej. Jest przy tym niesprawiedliwa, bardziej surowa (a surowa to ona potrafi być!) tłumacząc to dawaniem wybranemu cennej życiowej lekcji.
W roli pani Tingle będziemy mieli okazję zobaczyć Helen Mirren.
MIEJSCE 1: Dolores Umbridge z filmu "Harry Potter i Zakon Feniksa"
Joanne Kathleen Rowling poprzez ogromny sukces serii przygód o Harrym Potterze stała się tą, dzięki której młodzież zaczęła na nowo czytać książki. Nie ukrywam, że twórczość pani Rowling przekonała i mnie - przeczytałem cztery części, mimo że początkowo niechętnie patrzyłem na coraz grubsze tomiszcza kolejnych książek. Tak więc "Harry'ego Pottera i Zakon Feniksa" (5. tom) nie było mi dane przeczytać w całości, jednak z wielką ochotą obejrzałem film.
To właśnie w tej części na pierwszy plan schodzi Dolores Umbridge, nauczycielka Obrony przed czarną magią w roku szkolnym 1995/1996. Już na pierwszych zajęciach dochodzi do konfliktu pomiędzy nią a uczniami i który w zasadzie z lekcji na lekcje się zaostrza. Kobieta zdecydowanie nie nadaje się na stanowisko nauczyciela, jak sama przyznaje nie lubi dzieci. Prowadzone przez nią lekcje polegały na przepisywaniu regulaminów, ewentualnie czytaniu tekstów z podręcznika. Umbridge uczyła tylko teorii (o ile czegokolwiek uczyła), co wyraźnie kłóciło się z charakterem zajęć - to tak, jakby uczyć jazdy na rowerze z książki.
Czarownica z pewnością jest sprytna i przebiegła. Swoje obowiązki wykonywała z przesadną gorliwością, często łamiąc przy tym wszelkie zasady etyczne. Im bardziej poznajemy czarownicę, tym bardziej zdaje się sama nie mieć własnego zdania a jedynie powielać przekonania innych. W okresie gdy kierowała szkołą wydawała liczne zakazy, czasem absurdalne. Lubiła wszystko wiedzieć - była wścibska. Często karała uczniów sprawiając im ból, czasem posuwała się do nielegalnych metod (podawała uczniom Veritaserum, co było surowo zabronione).
Jako Dolores Umbridge wystąpiła Imelda Staunton ("Wolność słowa").
Jak widać filmy i seriale często prezentują nie najlepszych nauczycieli - tym bardziej, że lista którą stworzyłem ma jedynie 57 nazwisk, a mogłoby zawierać ich znacznie więcej gdybym widział jeszcze większą liczbę filmów. W przyszłości mam zamiar także stworzyć przeciwstawny ranking o najlepszych nauczycielach.